“مردم اغلب می گویند که دکتر Norbu درمان کسی که از هر خانواده در له و روستاهای اطراف آن است. این است که رابطه او با مردم است.”

یکsk هر کسی در له درباره دکتر تسرینگ Norbu اولین تمرین جراح لاداخ و آنها را به شما بگویم در مورد چگونه او اختصاص داده شده و زندگی خود را به طور خستگی ناپذیری در خدمت مردم است. برای نزدیک به سه دهه این جراح عمومی انجام شده بیش از 10 ، 000 عمل جراحی برای توده مردم است که به سختی به حال دسترسی به شگفتی های پزشکی مدرن است. کافی است بگویم که زندگی خود را مظهر روح از خدمات.

ارتقاء

متولد سال 1941 در روستای عجیب و جالب از Nimmo است که 35 کیلومتر از له Dr Norbu رشد در کشاورزی و خانگی مانند بسیاری از خانواده ها در منطقه است. تکمیل تحصیلات خود را تا کلاس 12 از مدارس دولتی در له او به سمت چپ برای سرینگر به دنبال کارشناسی قبل از پاکسازی یک امتحان به دنبال یک مدرک MBBS در شهرستان دولت کالج پزشکی در سال 1959.

“پدر و مادر من بودند کشاورزان که نبودند بسیار خوبی کردن. Back in my school days, من می خواهم به عنوان یک خانه کمک کند. در حال رشد در مدرسه, من واقعا هرگز تا به حال هر گونه جاه طلبی های از تبدیل شدن به یک دکتر. در آن زمان اگر شما دسترسی به آموزش و پرورش رسمی یا شما رشد برای تبدیل شدن به یک دکتر و مهندس و یا یک دولت بنده اگر شما خوش شانس بودند. زمانی که من در مدرسه بود, من تا به حال به ماندن با بستگان من در له زیرا هیچ امکانات حمل و نقل در آن زمان بین له و Nimmo. به لطف شانس و بسیاری از کار سخت من ورود به دولت کالج پزشکی در سرینگر به دنبال من MBBS می گوید:” Dr Norbu نه nonchalantly در گفتگو با بهتر هند.

پس از اتمام MBBS, Dr Norbu تا به حال هیچ دیگر میل اما برای خدمت به مردم در بازگشت به خانه. در سال 1965 او منصوب شد و به عنوان افسر پزشکی در دولت واحد بهداشت و درمان در Nubra دره. در آن وجود ندارد motorable جاده از طریق Khardungla تصویب و یکی تا به حال به بازحمت حرکت کردن کل سه روز راه خود را از له به Nubra. پس از روی لئامت دادن در Nubra که به پایان رسید در سال 1970 او به عنوان یک افسر پزشکی در بیمارستان های منطقه در له تا 1975.

For the story.
Dr تسرینگ Norbu در سمت چپ پس از یک عمل جراحی است.

آغاز کار خود را به عنوان یک جراح

تکمیل کارشناسی ارشد خود را در جراحی عمومی در سال 1978 او پیوست Sonam Norboo بیمارستان یادبود در له به عنوان یک جراح. زمانی که او شروع به کار خود را به عنوان یک جراح بیمارستان تعیین شد به عنوان بیمارستان منطقه قرار دارد که تنها 20 تخت.

“آشکار وجود دارد کمبود منابع انسانی و به ویژه حمایت از کارکنان و عدم وجود زیرساخت ها است. یک جراح برای مثال نیاز به یک anaesthetist برای کمک به او را در طول مراحل. من حتی نمی باید یک anaesthetist برای سال. در واقع برای چندین روش من تا به حال به عنوان یکی و انجام عمل جراحی نیز هست. برای این روش من فقط به حال یک دستیار و یک پرستاری منظم کمک به من,” او به یاد می آورد.

بزرگترین مشکل این بود که فقدان هر گونه عملی سیستم حرارت مرکزی ساخته شده است که مراحل بسیار دشوار است, به خصوص در طول انجماد زمستان.

“قبل از انجام یک روش ما را حرارت تا عملیات تئاتر تا حد مطلوب دما و سپس خلاص شدن از شر بخاری (چوب یا زغال چوب سوز اجاق گاز استفاده می شود به عنوان یک گرمایش دستگاه) از این اتاق به دلیل نگرانی های بهداشت و واقعیت این است که بیهوشی بود و بسیار قابل اشتعال. ما با استفاده از اتر به عنوان داروی بیهوشی به دلیل هزینه پایین و بالا و شاخص های درمانی اما آن مواد منفجره اشتعال بود که همیشه یک نگرانی جدی است. من می خواهم اداره بیهوشی و انجام عمل جراحی” او به یاد می آورد.

با وجود منظم برق, قطع برق و یا عملکردی آزمایشگاه و عدم بهداشت مناسب امکانات Dr Norbu تا به حال هیچ چاره ای اما برای مدیریت با منابع در اختیار خود را. شده اند وجود دارد موارد زمانی که او تا به حال به انجام جراحی های پیچیده فقط با استفاده از نور مشعل. مشاوره با پزشکان خارج لاداخ از سوال بود چرا که در آن زمان وجود ندارد هر مناسب خطوط تلفن.

به عنوان تنها تمرین جراح در کل سابق منطقه لاداخ که متشکل از له و کارگیل او به تکیه بر دانش بسیار زیاد و skillset. اگر کسی تا به حال تحت عمل جراحی اورژانس وجود دارد هیچ راهی برای حمل و نقل آنها را به دهلی یا, Chandigarh. بنابراین او تا به حال هیچ چاره ای جز به کار بر روی آنها.

با وجود این چالش ها Dr Norbu می توانید به یاد بیاورید تنها یک ناموفق روش در طول تمام زندگی خود را. پزشکان امروز خواهد بود شگفت زده در جراحی های پیچیده او را انجام می دهد و بعد از عمل مراقبت از او تحویل داده و در چنین شرایطی است. او انجام انواع جراحی های شکمی, ارتوپدی, زنان و زایمان و زایمان ،

تجربه دست

For the story
Dr تسرینگ Norbu دیدن یک جوان بیمار است.

“دکتر Norbu است که چنین تجربه دست. وجود دارد بنابراین بسیاری از داستان های باور نکردنی چگونه او را به انجام یک عمل جراحی غیر ممکن است تحت شرایطی. واقعا اختصاصی دکتر او همیشه آماده به کار تحت هر شرایطی و انجام خود را در یک بسیار پایین به زمین و فروتن شیوه ای. به عنوان یک جراح او به تنهایی تبدیل به سیستم پزشکی در Ladakh. منطقه نشده کاملا دیده می شود یک دکتر مثل او قبل یا پس از,”, به یاد می آورد Sonam Wangchuk سابق هند دیپلمات تاجر و دوست.

اما جراحان وجود دارد یک زن و شوهر از بیماری های شایع است که آنها تا به حال به آدرس در یک محل مانند Ladakh مانند زخم معده کیسه صفرا سنگ های شکم سل و کبد عوارض مربوط, می گوید دکتر Norbu. اگر چه این مشکلات رایج در سراسر جهان در Ladakh این بیماری بوجود می آیند با توجه به رژیم غذایی.

ترین تعداد عمل جراحی Dr Norbu انجام شده را حول برداشتن کیسه صفرا سنگ. در یک هفته او را تا پایان انجام دو-سه عمل جراحی برای این بیماری خاص.

“به عنوان یک جراح من اختصاص داده شده دو عامل روز در هفته و هر روز من را عمل سه موارد اصلی و یک زن و شوهر از موارد جزئی. آن را می آید به حدود 40-45 عمل جراحی یک ماه و نزدیک به 500 مورد در سال است. این شامل بسیاری از اورژانس جراحی های ما تا به حال به انجام در مورد حوادث دیگر تروما و جراحی عمومی اورژانس,” او می گوید رسیدن به لاداخ یک Leh مبتنی بر انتشار در سال 2016.

ارتقاء

“این روزها اگر چه وجود دارد بسیاری از موارد ابتلا به سرطان معده و دیابت و قند بالا و فشار خون بالا و بیماری های عروق کرونر قلب است که همه مربوط به شیوه زندگی,” او می گوید بهتر از هند است.

خوشبختانه از اواسط دهه 1980 به بعد همه چیز شروع به بهبود قابل توجهی با گسترش بیمارستان منطقه ساخت و ساز مدرن عملیات تئاتر بهتر تجهیزات حرارت مرکزی به طور منظم برق و لازم است کارکنان پشتیبانی نیز هست. برای Dr Norbu او در نهایت به یک حرفه ای anaesthetist همراه او در طول مراحل.

از طریق او در زمان خدمت در SNM بیمارستان او مربی بسیاری از پزشکان و الهام بخش نسل های که در خدمت هستند تا در این روز است.

“رشد من می خواستم به مانند پدر من. به عنوان به خوبی شناخته شده است جراح از بالا و پست او الهام بخش من برای تحصیل پزشکی است. اگر چه من نمی توانستم کرک MBBS و در نهایت مطالعه برای تبدیل شدن به یک دامپزشک, من می دانم که بسیاری از پزشکان از نسل من که با الهام از سال خود را از سرویس می گوید:” Dr Stanzin Rabgais یک دامپزشک و دکتر Norbu پسر.

یک دکتر به او کمک و راهنمایی از طریق زمان خود بود,,,, Dr تسرینگ Landol منطقه اولین متخصص زنان.

“دکتر تسرینگ Norbu ارشد دکتر که همیشه با من ارائه کمک در مقاطع بحرانی. هر گونه عملیات من رفتار او را به کمک به من القاء بیهوشی. برای بسیار از روش های پیچیده, من اغلب به او کمک کند. طی یک عملیات مدتی در اواخر 1980s بیمار شروع به خونریزی بیاختیار و در نتیجه بحرانی و اضطراری است. از یک ناظر منفعل که به کمک القاء بیهوشی Dr Norbu به معنای واقعی کلمه من از طریق این روش با آرامش برای جلوگیری از خونریزی و اطمینان از اتمام موفقیت آمیز عملیات. بیمار دچار هیچ عارضه و ما حتی برخی از مردم برای اهدای خون خود را به بیمار” یاد می آورد Dr تسرینگ Landol یک متخصص زنان و گیرنده از Padma بوشان این سال است.

“در زمانی که وجود دارد هیچ واجد شرایط جراحان در بیمارستان ما او را نظارت موارد اضطراری من تا به حال به انجام. بسیار اختصاص داده شده و با وجدان و بسیار جراح ماهر Dr Norbu است که در میان جوانان این منطقه تا به حال تولید شده,” او اضافه می کند.

“در زمانی که وجود دارد حداقل امکانات او انجام بسیاری از صرفه جویی در زندگی عمل جراحی. در واقع زمانی که من در کلاس هشتم, من تا به حال این فرصت را به شهادت او در عمل در داخل عملیات تئاتر. این یک چیز نادر شاهد پدر من درمان کسی که مبتلا به یک پشت سر هم آپاندیسیت است که می تواند در غیر این صورت اثبات می تواند کشنده باشد. پدر من موفق به صرفه جویی در زندگی خود. برای من بسیار عجیب و غریب و در عین حال هیجان انگیز تجربه” به یاد می آورد Dr Rabgais.

اما چنین شد و تعهد خود را به خدمات است که او هرگز یک روز در نزدیک به سه دهه به عنوان یک جراح. او همیشه در دسترس است به بیماران خود را به طوری که وجود دارد چند سال هنگامی که او به خانه می آیند به جشن Losar (Ladakhi سال جدید).

“مردم اغلب می گویند که دکتر Norbu درمان کسی که از هر خانواده در له و روستاهای اطراف آن است. این است که رابطه او با مردم می گوید:” Wangchuk.

Dr Landol به خاطر یک حادثه خاص از اوایل 1980s, کجا,,,, Dr Norbu مداخله نجات یک نوزاد زندگی است.

او به خاطر پذیرش بیمار از کرگیل در اوایل 1980s گرفته بودند و هفت روز کار. Dr Landol قرار بود برای رفتن به کرگیل برای عملیات اما در نیمه راه وجود دارد که او در بر داشت که بیمار بود در راه خود را به Leh. بیمار شد و در باور نکردنی, درد و نمی تواند صبر کنید دیگر هیچ. آنها در نهایت به بیمارستان در له در حدود 3 بعد از ظهر در اواسط ژانویه با درجه حرارت فرو بردن به -10 درجه سانتیگراد است. کمک به او در این روش Dr دلمه که CMO در زمان Dr Norbu.

آنها تا به حال به حرارت اتاق با یک بخاری و که بیش از حد ناقص به دلیل بیهوشی شد اشتعال. برای نگه داشتن بیمار گرم آنها متصل بطری آب گرم بر روی شانه های او ، مادر در شکل وحشتناک.

“We به نحوی تحویل کودک با مشکل بزرگ است, اما این کودک تا به حال هیچ ضربان قلب. اما ما پیچیده نوزاد در لباس های گرم است. هدف ما در حال حاضر بود برای نجات مادر و بنابراین ما شروع به کار نسبت به توقف خونریزی است. در ضمن Dr Norbu که تا به حال به ما کمک کرد با بیهوشی مشغول به کار نسبت به resuscitating نوزاد. به طور معجزه آسایی کودک شروع به تنفس با وجود اینکه متولد تحت این شرایط وحشتناک. او به احیای کودک بدون یک کودک laryngoscope مجموعه و یا هر بحرانی دیگر ابزار” او به یاد می آورد.

For the story.
انجام یک عمل جراحی در کنار یک همکار جراح.

یک عمر خدمات

او خدمت در SNM بیمارستان تا سال 1999 قبل از بازنشستگی از خدمات دولتی. با وجود بازنشستگی او ادامه داد: به دیدن بیماران و انجام اعمال جراحی. در واقع بین سال های 2001 و 2006 او به عنوان جراح در Mahabodhi کارونا خیریه بیمارستان ارائه می دهد که درمان رایگان برای بیماران فقیر از همسایه و روستاهای دور افتاده در منطقه است.

امروز, Dr Norbu است که نزدیک به 80 سال اما با وجود سن و سال او همچنان به دیدن بیماران در صبح برای یک و نیم ساعت حداقل شش روز در هفته. وجود دارد بیماران به خصوص در میان افراد مسن که تنها اعتماد مشاوره خود را. وی سلامت خود را چک کنید-یو پی اس caters به نیازهای خود و مسائل معارفه اگر آنها در حال حمل هر گونه بیماری های جدی.

اغلب گفته است که یک جراح باید یک جفت از دست ثابت و چشمها از شاهین و قلب یک شیر. در حالی که دکتر Norbu تا به حال تمام کسانی که ویژگی های فراوانی به عنوان یک جراح آنچه که او نیز برخوردار بود باور نکردنی روح از خدمات.

به عنوان تنها تمرین جراح در منطقه را شروع کنند او را درک آنچه در آن زمان برای خدمت به مردم این دور و سرد کویر. زمان آن رسیده است به جشن کمک های خود را به لاداخ.


همچنین بخوانید: چگونه Ladakh 1 متخصص زنان تغییر چهره سلامت زنان در هند را سرد کویر


(ویرایش شده توسط Saiqua سلطان)

ارتقاء

مانند این داستان ؟ یا باید چیزی برای به اشتراک گذاشتن ؟ برای ما بنویسید: contact@thebetterindia.com و یا ارتباط با ما در Facebook و Twitter.

tinyurlis.gdv.gdv.htclck.ruulvis.netshrtco.de