Ex-Journo را Org کمک به نوبه خود 30,000 کشاورزان ارگانیک در پنجاب احیا Millets

مبارزه با جهل استقرار و گاهی اوقات حتی گرسنگی Kheti Virasat ماموریت آورده آلی انقلاب در قلب یک انقلاب سبز ‘موفقیت’. #GrowOrganic

ارتقاء


با مثبت جمعی بهتر هند COVID-19 پوشش در دسترس است به زبان های منطقه ای نشریات به صورت رایگان. نوشتن به [email protected] برای جزئیات بیشتر.


منn زمستان سال 1996 Umendra دات ویرایشگر با دهلی نو بر اساس انتشار اخبار پوشش کشاورزی در دیدار با کشاورزان در فزیلکا منطقه پنجاب به بحث در مورد مزایای استفاده از کشاورزی ارگانیک و تاثیر نامطلوب انقلاب سبز. اما به او گفته شد توسط شرکت کنندگان به جلو است که هیچ یک از آنها تا به حال حتی شنیده ام در مورد ‘کشاورزی ارگانیک’.

او موفق به دریافت پاسخ های یکسان در هر جلسه رسمی او رفت و به در آبوهر, Ferozepur, Patiala باتیندا و چندین ولسوالی دیگر خواهد بود و بعد از پیدا کردن دلیل—آن Punjab ندارد یک قطعه زمین که در آن کشاورزی ارگانیک بود و تمرین.

رنجر تنها

پنجاب ‘کاسه غذا از هند شد یک مثال درخشان از نحوه سبز انقلاب رانده سنگین مکانیزاسیون, کشت خالص محصولات شیمیایی و آفت کش های مصنوعی کود و آب بالا مصرف ساخته شده در کشور خود به اندازه کافی.

اما از طریق کار خود را در روزنامه نگاری از اوایل 1990s دات حال کشف تیره تر بعد از انقلاب سبز—از افزایش موارد سرطان در این منطقه نسبت به استفاده بی رویه از agrochemicals مورد افزایش هزینه های کشاورزی تخریب خاک و پوشش overexploitation از آب های زیرزمینی به یک زنجیره غذایی و اکوسیستم آلوده به سموم است.

او ادامه گزارش منتشر شده توسط سازمان بهداشت جهانی (WHO) sifted از طریق دولت آمار و ملاقات با مردم از گسترده طیف ایدئولوژیک اعم از Anupam Mishra از گاندی بنیاد صلح به Dattopant Thengadi بنیانگذار Bharatiya Kisan Sangh, Vandana Shiva از secular coalition و روزنامه نگار Devinder Sharma.

دات همچنین خواندن کتاب مانند یک نی انقلاب ” توسط پیشگام ژاپنی آلی agriculturist Masanobu فوکوئوکا و تعامل با برخی از اولین پزشکان از کشاورزی ارگانیک در هند مانند منهر Bhau Parchure, Suresh دسای دکتر کلود آلوارس و دکتر Preeti جوشی در میان بسیاری دیگر.

اما از همه مهمتر او صحبت کرد به کشاورزان در زمین به درک چگونه انقلاب سبز مدل کار نمی کنه.

“وجود دارد و کشاورزان بودند که خفه توسط farming مدل محبوبیت توسط انقلاب سبز اما نمی دانم که چگونه به بیان نگرانی های خود را به خاطر آن به دست آمده بود یک وضعیت فرقه در پنجاب. در دهه گذشته بوده است, تبلیغ که انقلاب سبز ذخیره کرده بود هند از قحطی و هر کس خواهد از گرسنگی می میرند اگر مواد شیمیایی استفاده شد. البته بیش از سه دهه پس از معرفی آن شرایط در حال تغییر به طور قابل توجهی. اما قدیمی عاشقانه مفاهیم انقلاب سبز هنوز هم تحت سلطه گفتمان عمومی در کشاورزی می گوید:” دات, زبان, به , بهتر, هندوستان.

حقایق بر روی زمین بیش از نفی این مفاهیم اما هیچ کس جرأت به چالش غالب استقرار.

با این حال دات تصمیم به انجام دقیقا همان است که. برای نزدیک به یک دهه پس از اولین جلسات رسمی در سال 1996 او خود را گسترش شبکه مردمی کشاورزان بحث در مورد اثرات كشاورز مبتنی بر کشاورزی و معرفی ایده آلی کشاورزی.

“سه نفر وجود دارد چیزهایی که من تا به حال برای رسیدن به. یک پیروزی اعتماد به نفس از کشاورز. دو با وجود داشتن هیچ پیش زمینه ای در علوم کشاورزی و من تا به حال به نمایشگاه برخی از تکنیک های کشاورزی ارگانیک و ارائه مطالعات موردی از کشاورزی بدون مواد شیمیایی. من تا به حال به بیان اثرات نامطلوب مواد شیمیایی آفت کش ها و داس. در آن زمان من تا به حال تعداد بسیار کمی از کشاورزی ارگانیک, داستان موفقیت به جز تعداد انگشت شماری از کشاورزان از ناگپور و بلگایوم. خوشبختانه کمک آمد از مردم در مواد سمی لینک صلح سبز و امثال راوی Aggarwal و Kavitha Kuruganti از اتحاد پایدار و جامع کشاورزی (ASHA) که کمک به ما برای به دست آوردن تماس ها و ایده های. برخی از دوستان من از از پزشکی برادری بودند که بررسی مشکلات بهداشتی ناشی از مواد شیمیایی کشاورزی نیز کمک” به یاد می آورد دات.

البته وجود دارد naysayers که مورد سوال انگیزه های خود را بدون پرداختن آشکار نگرانی با مدل معمولی از کشاورزی است. آنها می پرسند ” چه را دستور کار پنهان,’ ‘چرا شما حمله به هند امنیت غذایی’ و ‘برخی از غربی کشور پرداخت شما به بی ثباتی کشور؟’

اشخاص از کشت و صنعت شیمیایی آغاز شده نگران او. او موضوع را به اعلامیه های حقوقی دادگاه موارد موهن نامه تماس او را “ضد ملی” و “ضد کشاورز’ در حالی که کاریکاتور توهین آمیز منتشر شد مسخره کردن او را. با وجود منتقدان شواهد قاطع بود با دو ویرانگر گزارش های خبری در سال 2002 تکان دادن دولت است.

Punjab
Umendra دات

نقاط عطف

در ماه مارس سال 2002 زده عظیم بدهی و بحران آب Bathinda را Harkishan پورا روستای خود قرار داده تا برای فروش. بله شما که راست است. فقیر از اهالی روستا واقع در پنبه کمربند Malwa منطقه قرار داده و همه آبا و اجدادی خود را در فروش زمین های کشاورزی امیدوار است که مقامات را درک ناامیدی و کاهش گرفتاری خود را.

ارتقاء

در ضمن Jarnail سینگ بازنشسته دولت, معلم مدرسه, سکس در معرض غیر طبیعی شیوع بالای مرگ ناشی از سرطان در روستای خود را از Jajjal در Bathinda منطقه.

در طی یک سال او تا به حال ساخته شده است یک لیست از تمام مرگ و میر در روستای خود و روستاهای مجاور و همچنین. او در بر داشت که بخش قابل توجهی از آنها مرتبط با سرطان مرگ و میر ناشی از استفاده بی رویه از داس.

پس دولت مجمع انتخابات آن سال او گرفتار نگه دارید از تازه ضرب MLA بود که در یک تور از روستاها. سینگ به او نشان داد لیست مرگ ناشی از سرطان و پرسید که آیا او می دانست که چرا آنها اتفاق می افتد بنابراین اغلب. یک روزنامه نگار محلی همراه MLA در زمان علاقه چه Jarnail تا به حال برای گفتن به او صحبت کرد و با انتشار گزارش در مورد مرگ ناشی از سرطان در او ایجاد کرد.

این دولت-شبکه خبری و وجود دارد مقدار زیادی از رنگ و گریه در رسانه ها در کنار ایجاد کرد فروش داستان.

این حوادث کمک دات بیان نگرانی های خود را بهتر است.

“به جای قانع کننده صوتی naysayers من سوار بر من سفر کردم و هم با افرادی که درک چشم انداز من. توسط 2003-2004 یک گروه کوچک از کشاورزان آمده بود با هم در اطراف این ایده از کشاورزی ارگانیک آغاز شده و چند کارگاه های آموزشی در کشاورزی ارگانیک. اما آنچه ما انجام شد را موضوع کارشناسان خارج از دولت به عنوان خوب,” او می گوید.

عمده متخصص آنها را به دولت بود مدافع منهر Bhau Parchure از ناگپور. او هر دو یک تمرین کشاورز ارگانیک و وکیل. برای چند هفته در یک زمان او گرفته شده است در سراسر کشور که در آن او در دیدار با کشاورزان کوچک و یک مورد برای کشاورزی ارگانیک است. او در سخنرانی ها و مکالمات کشاورزان مجبور به فکر کردن در مورد کشاورزی ارگانیک به طور جدی. این بحث ها حول کشاورزی, تکنولوژی و نقص در ایجاد درک علوم کشاورزی.

اما شکل عمده به آدرس بهداشتی ناشی از مواد شیمیایی مبتنی بر کشاورزی بود دکتر شری Gopal Kabra مشهور سرطان جراح از, Jaipur.

او را به صحبت های پزشکی برادری در سراسر دانشکده ها و بیمارستان ها در دولت در مورد چگونه مواد شیمیایی آفت کش ها می تواند باعث سرطان باید اثرات ناتوان کننده در بهداشت باروری و در نتیجه بیماری های خود ایمنی. با تشکر از کار خود را, کسانی که در دانشگاه ها شروع به گرفتن امثال دات و همکار خود را کشاورزی ارگانیک طرفداران بسیار بیشتر به طور جدی.

پس از دکتر Kabra دیگران از پزشکی برادری نیز پیوست جنبش آلی مانند دکتر عمار سینگ Azad جامعه پزشکی و متخصص انکولوژیست دکتر Rohit Gupta, در میان دیگران.

وجود دارد همچنین سه مهم گزارش در 2004/05 که همچنین نقش کلیدی در تبدیل جزر و مد در برابر مواد شیمیایی کشاورزی. اول یک زمینه مطالعه توسط صلح سبز بر سلامت اثرات سموم شیمیایی با مقایسه Talwandi Sabo, که در آن مصرف به ویژه بالا و Anandpur صاحب به رهبری Kavitha Kuruganti.

دوم وجود دارد یک مطالعه اپیدمیولوژیک انجام شده توسط PGIMER Chandigarh به ریاست دکتر JS Thakur در بالا نرخ سرطان در Talwandi Sabo منطقه Bathinda منطقه و کیرتپور صاحب است. در نهایت وجود یک مرکز علوم و محیط زیست (CSE) مطالعه در حضور آفت کش ها و سرطان در Bathinda رهبری توسط سونیتا Narian.

“همچنین در حال گسترش شبکه ما از کشاورزان این رسانه ها همچنین بخش قابل توجهی. برای رسانه ها این بود که روایت و تفسیر جدیدی در حال ظهور از سن-پیر سبز انقلاب اسلامی ، سرانجام در سال 2005, من در حال حاضر تاسیس رسمی شبکه با بسیاری از کشاورزان در سطح مردمی و این منجر به ایجاد Kheti Virasat ماموریت,” او می گوید.

Kheti Virasat ماموریت

ثبت نام به عنوان یک خیریه اعتماد با دفتر مرکزی آن در Jaitu شهر فریدکت منطقه در سال 2005 دات و چند نفر از دوستان تاسیس Kheti Virasat ماموریت (KVM) برای محافظت از کشاورزان راست به زمین حصول اطمینان از امنیت درآمد مناسب و معقول امرار معاش و کشاورزی حاکمیت و همچنین حفاظت از مصرف کنندگان حق به امن و سالم غذایی است.

با تاکید بر کشاورزی ارگانیک, کشاورزی پایدار, افزایش تهی تغذیه سطوح تنوع زیستی و احیای غذاهای سنتی غلات و گندم, تنوع KVM دارای نقش مهمی در تسهیل یک تغییر پارادایم در نحوه کشاورزی است که در دولت است.

در سال 2005 KVM دعوت چند تن از کارشناسان از خارج پنجاب برای نشان دادن تکنیک های ظریف از کشاورزی ارگانیک به کشاورزان محلی. در ابتدا تاکید نیست در تطبیق عملکرد و یا درآمد تولید شده با استفاده از تکنیک های کشاورزی, اما در حفاظت از سلامت محیط زیست و افزایش پایداری.

“ما به آنها کمک کرد توسعه تکنیک های خود را از کشاورزی ارگانیک بر اساس شرایط رایج در پنجاب و دعوت پیشگام آلی کشاورزان مانند Suresh دسای, Subhash شارما از یوتمل ماهاراشترا و Subhash Palekar از Vidarbha منطقه است. طی یک دوره سه سال کشاورزان در ارتباط با KVM توسعه مدل خود را از کشاورزی ارگانیک بر اساس شرایط آب و هوایی در منطقه خود و با گذشت زمان آن را در زمان خاموش. اگر ما تا به حال متمرکز بر عملکرد نسل در آغاز این هرگز اتفاق افتاده است. از آن پس هر دو عملکرد (با اولیه غیر از گندم که به تازگی خطاب) و درآمد را به طور قابل توجهی افزایش یافته است” به یاد می آورد دات.

با اینحال در تمام این ماموریت نبود و بدون آن اوایل مبارزات. با هیچ کمک مالی از دولت ها و کمی از سازمانهای خصوصی آنها مجبور به قرض گرفتن از دوستان و خانواده ها و گاهی اوقات تا به حال هیچ پول برای وعده های غذایی منظم و یا پرداخت اجاره. این مبارزه ادامه داشت تا سال 2008. هنگامی که کشاورزان به دست آمده موفقیت در کشاورزی ارگانیک توسط تکامل تکنیک های مناسب برای پنجاب آب و هوا و شروع به صحبت کردن در مورد آن, چیز شروع به نوبه خود در اطراف.

Punjab
Umendra سینگ در یک, طبیعی, کشاورزی کارگاه. (حسن نیت ارائه میدهد عکس Kheti Virasat ماموریت)

تاثیر

Kamaljeet سینگ Hayer سابق بالا, وکیل که پدر خود را از دست به یک حمله قلبی و 10 ساله به یک تومور مغزی شد و تحصیل در رشته کشاورزی ارگانیک آنلاین هنگامی که او آمد در سراسر KVM سایت و به نام دات.

“Umendra تا به حال برخی از چشم باز حقایق برای به اشتراک گذاشتن—چگونه پنجاب متعلق به 1.5 درصد از زمین های کشاورزی در هند و در عین حال از آن استفاده می شود 18 درصد مواد شیمیایی در مزارع خود. او افزود که در پنجاب بود از مرگ یک تمدن وجود دارد نه بیشتر کشاورزی بحران اما مبارزه برای بقا است. من نمی توانستم بخوابم که شب. من تعجب آنچه که من را با Rs 1.5 لاخ یک ماه است که من نمی توانستم از آن استفاده کنید برای صرفه جویی در پدر یا برادر من. من نزدیک 40 و اگر من در انجام هر کاری من و خانواده ام می خواهم که یک شبیه پایان گفت:” بهتر است هند در سال گذشته است.

Punjab
Kamaljeet سینگ

بر دات پیشنهاد او با حضور در یک کارگاه آموزشی برگزار شده توسط مشهور در صنعت کشاورزی دانشمند اواخر Dr Om Prakash Rupela از حیدرآباد و منابع ضروری فرد برای KVM. در ژانویه 2013 پس از بسیار قانع کننده Dr Rupela کار با Kamaljeet به احیای 20 هکتار ‘تقریبا مرده’ پچ از زمین در روستای Sohangarh (Rattewala) در نزدیکی گورو Harsahai شهر در Ferozepur منطقه.

زیر ورودی های دیگر از کشاورزی ارگانیک کارشناسان مانند Shubhash Palekar و دیپاک Rt او ایجاد شده قابل اجرا مزرعه مدل در شش ماه.

اگر چه Dr Rupela در گذشت به علت سرطان در سال 2015 Kamaljeet استقامت و پس از بسیاری از آزمون و خطا بیش از پنج سال در مزرعه منحصر به فرد مدل به زندگی آمد. امروز مزرعه دارای 1500 درختان از 120 گونه متفاوت است. بقیه زمین های کشاورزی استفاده می شود به رشد و برداشت بیش از 50 فصلی محصولات کشاورزی در هر سال است.

“او همچنین فرآیندهای انگشت ارزن به بیسکویت که به فروش می رسد در 500 تومان برای هر کیلو گرم سیاه و سفید تبدیل شده است به besan (گرم آرد) یا bhujiyas و گندم در خدمت به شکل فرنی یا رشته فرنگی. در علاوه بر این به میوه فروش به طور مستقیم او همچنین تبدیل آنها به مربا و ترشی” می افزاید: بهتر است هند گزارش.

Ravdeep سینگ از Farwahi روستا کشاورز بود که به شدت با استفاده از مواد شیمیایی و ماشین آلات سنگین خود را در شش هکتار مزرعه. او می خواست بازده بالا و سود بیشتر اما آمد که زین را با مقدار زیادی از بدهی. در ماه اوت سال 2009 جهان خود را وارونه زمانی که او این خبر که مادر او مبتلا به سرطان است. او در گذشت در سال 2011.

“همه خون خشک شده از چهره من آن روز است. من فکر کردن در مورد آنچه که من را با تمام پول زمانی که آفت کش های من اضافه کردن برای به دست آوردن سود بود و مسمومیت مردم از جمله خود من ، من احساس گناه. من می دانستم که وجود دارد هیچ دیگر جایگزین بنابراین من تا به حال تغییر است. من دیگر نمی خواستم به علت سرطان در دیگران است. این یک تغییر بزرگ اما من برای آن آماده,” او گفت: بهتر است هند در ماه ژوئیه گذشته.

پس از گذشت مادر او معطوف به کشاورزی ارگانیک و با حضور یک زن و شوهر از KVM کارگاه های آموزشی نیز هست. در شش هکتار Ravdeep امروز رشد می کند و غلات و حبوبات, عدس, برگ, سبزی, ادویه جات ترشی جات, 15 نوع از سبزیجات فصلی و بیش از 20 گونه از میوه ها.

Punjab
Ravdeep سینگ

آلی باغ آشپزخانه برای زنان

در سال 2010 KVM آغاز شده, آشپزخانه, آلی باغبانی در روستاها. از آنجا که بسیاری از نر کشاورزان نیست بسیار تمایل به سمت کشاورزی ارگانیک آنها شروع رسیدن به همسران خود. آن آغاز شده و با چهار روستا با 80 زنان است اما رشد به بیش از 60 روستا و 6000 آشپزخانه+ باغ در سه منطقه.

حداقل 2000 نفر از زنان روستا در پنجاب را تبدیل به کارآفرینان از کشاورزان ارگانیک. بسیاری از این زنان می شود زنان خانه دار تا پس از آن. درصد زیادی از 2000 نفر از زنان در Bathinda, برنلا, سنگرور و مانسا در حالی که شوهران خود را در حال کشاورزان کوچک. بسیاری از آنها نیز از برنامه ریزی و کاست و جوامع استفاده می شود که به کار در خانه های طبقه بالا ‘صیفی جات’ سیک ها از روستاهای خود هستند اما در حال حاضر ساخت زندگی خود را.

Punjab
آلی آشپزخانه باغ (حسن نیت ارائه میدهد عکس Kheti Virasat ماموریت)

“خانواده نه تنها امنیت غذایی بلکه مکمل درآمد نیز هست. ما شروع به آموزش زنان از بی زمین, خانواده, برنامه ریزی کاست جوامع آورده و آنها را در خانه و تغذیه, امنیت درآمد و افزایش پس انداز. آنها درآمد نقدی و در نتیجه اجازه می دهد بسیاری از بی زمین خانواده زنان برای کسب پول خود را می گویند 100-150 تومان روزانه به جای شوهران خود را هدر دادن آن در الکل. این به ارمغان آورده کرامت به این زنان بسیار از خانواده های کم درآمد که امروز رشد سبزیجات خود را در پشت باغ و حیاط. هنگامی که شوهران شروع به دیدن همسران خود را در حال رشد سبزیجات در باغ آشپزخانه خود را بدون استفاده از یک قطره از مواد شیمیایی آنها نیز صادر شده حمایت خود را در بخش بزرگی با وجود مخالفت سفت زودتر می گوید:” دات.

علاوه بر کارگاه های آموزشی برای مشتاق آلی کشاورزان KVM نیز اجرا می شود کشاورز میدان مدارس. این یک رمان است که در آن مفهوم عملی آموزش داده شده است به کشاورزان علاقه مند که مایل به اتخاذ کشاورزی ارگانیک. بیش از 1000 از این مدارس در حال حاضر در سراسر کشور. آموزش اتفاق می افتد در این زمینه از یک مربی استاد.

“ما آموخت حدود 30000 کشاورزان از جمله مردان و زنان است. این مدارس را اجرا کنید در حدود سال اما عمل داوطلبانه موفق آلی کشاورزان است. این برای اولین بار تاسیس شده در سال 2012” به اطلاع دات. این سازمان حتی آموزش دیده بیش از 500 کشاورزان در عمل از بذر حفاظت و تاسیس خانواده بانک بذر به عنوان به خوبی.

یک کشاورز زمینه مدرسه در جلسه. (حسن نیت ارائه میدهد عکس Kheti Virasat ماموریت)

یکی از KVM اصلی فعالیت های این دو روز کارگاه آموزشی آنها انجام شده است از سال 2005 برای مشتاق آلی کشاورزان است. وجود آنها آموزش دیده در مناطق مانند آشپزخانه, باغبانی, پرورش قارچ, آفات, مدیریت, بذر حفاظت millets در حال رشد ،

از کشاورز به مصرف کننده

ارائه کشاورزان و مصرف کنندگان با یک پلت فرم که در آن آنها می توانند به طور مستقیم ارتباط برقرار کردن با یکدیگر بدون دخالت هیچ واسطه چیزی است که آنها را می دهد کل مالکیت خود را تولید کند. این رسانه ها به نام Kudrati Kisan Haats در حال اجرا در هر هفته در شهرستانها مانند آبوهر, Faridkot, Jalandhar, Bathinda Ludhiana باتالا Gurdaspur, موکتسر, برنلا, Kotkapura, سنگرور و امریتسار.

این بازار برای اولین بار آغاز شد و در سال 2015 پس از KVM لازم تنوع محصولات و یک شبکه بزرگ از کشاورزان است.

آنها همچنین تاسیس شبکه های آلی کشاورزان در جنوب هند آورده و در ادویه جات ترشی جات رشد وجود دارد مانند فلفل سیاه و سبزیجات نه رشد در پنجاب. در Kudrati Kisan Haats کشاورزان را خود تولید و مصرف کنندگان را به طور مستقیم از آنها خرید.

در کشاورز ارگانیک در بازار, Punjab. (حسن نیت ارائه میدهد عکس Kheti Virasat ماموریت)

وجود دارد تعدادی از مغازه های در حال اجرا در پنجاب هستند که یا به طور مستقیم در ارتباط با KVM و یا به طور مستقل اداره می شود. این مغازه ها در یک تلاش مشترک بین مصرف کنندگان و کشاورزان است.

“مصرف کنندگان نیز بخشی از مدیریت فروشگاه. آنها درگیر در کنترل کیفیت فرآیند چک کردن کشاورزان خود را تولید و مزارع و همچنین برای اطمینان از صحت محصول. وجود دارد بسیاری از نقاط ضعف در صدور گواهینامه رسمی روند. بنابراین ما به کار مشارکتی سیستم تضمین کند. KVM ثبت شده است به عنوان یکی از ‘شورای منطقه ای’ قدرت توسط دولت. از هند برای اجرای PGS طرح. تحت این بیش از 1000 هکتار از زمین در حال حاضر زیر کشت آلی و بیش از 250 کشاورزان از 17 ولسوالی ها تحت فرآیند صدور گواهینامه. مصرف کنندگان داوطلب با سازمان ما. بیش از 100 نفر اول آمد به ما به عنوان مصرف کنندگان و ظرف چند ماه آنها شد داوطلبان” به اطلاع دات.

در کشاورز غرفه بازار. (حسن نیت ارائه میدهد عکس Kheti Virasat ماموریت)

سنت & Legacy

یکی از standout دستاوردهای KVM شده است احیای سنتی millets در برابر یک سیستم تک کشتی تحت سلطه برنج و گندم است.

“کل این دسته از مواد غذایی سبوس دار از بین رفته از پنجاب به دلیل حمایت از قیمت سیستم دولت است. بعد از سال ها بیش از 50 کشاورزان در حال حاضر در حال رشد Raagi, Bajra, Kangni, Kodra و Hayr دوباره در این زمینه است. [ما] کمک در تغییر روایت از حالت کشاورزی به تشخیص اثرات مضر آفت کش ها و تمرکز پایدار و احیا کننده کشاورزی (ناناک Kheti) می گوید:” در خانه سند صادر شده توسط KVM.

تحت هدایت KVM بسیاری از کشاورزان در سراسر در سراسر چندین ولسوالی گرفته اند به کشت ارزن به شکستن و دور از برنج-گندم چرخه. یک کشاورز در فزیلکا به کشت ارزن در بیش از 8 هکتار از زمین. نیاز به 70 درصد آب کمتر نسبت به برنج ، ارزن بود و هنگامی که بخشی جدایی ناپذیر از Punjabi خوردم. علاوه بر این, این اولین سازمان در کشور اگر نه دولت را به پزشکان و متخصصان پزشکی به کشاورزی ارگانیک, جنبش و در نتیجه ایجاد همین دلیل مصرف کنندگان باید با توجه به نحوه سفر غذا از مزرعه تا بشقاب است.

به لطف نفوذ, بسیاری از مردم نیز خود را ترک شغل پرسود در شهرستانها برای تبدیل شدن به موفق آلی کشاورزان است.

نتيجه گيری

KVM را در لیست طولانی از دستاوردهای نمی توان جا به یک مقاله اما آنچه در آن است و اساسا انجام داده است موفق ساخت و جایگزین روایت به انقلاب سبز در کمتر از 35 سال. از زمان استقرار sneered در تلاش Umendra دات امروز بسیاری از کشاورزان در پنجاب هستند که از صمیم قلب استقبال از آن اگر چه او معتقد است کشاورزی دانشگاه باید برخی از راه برای رفتن است.

“موفقیت از کشاورزی ارگانیک در پنجاب امروز که به لطف خون و عرق و اشک از کشاورزان ما. هزاران نفر را قربانی کرده اند شادی خود را, راحتی, زمان و حتی روابط برای اطمینان از موفقیت آن است. این کشاورزان ما lighthouses و امید. هر كه در حال خوردن غذا آنها مدیون این کشاورزان است. می گوید:” دات.

(شما می توانید به دنبال Kheti Virasat ماموریت در Facebook و YouTube و همچنین.)

(ویرایش شده توسط Gayatri Mishra)

پشتیبانی از صدای قهرمانان گمنام و فوق شهروندان عادی

ما باور داریم که آن را ضروری است برای کشوری مانند ما به صدا که جشن قهرمانان گمنام می دهد یک پلت فرم برای تغییر سازان, الهام بخش میلیون ها نفر از مردم است. با استفاده از قدرت سازنده روزنامه نگاری ما می خواهیم به تغییر هند – یک داستان در یک زمان.

در حالی که ما باید تبلیغات درآمد آنها نیست به اندازه کافی برای پوشش هزینه ها از آوردن همه این داستانها به شما. اگر شما باور ما و بهتر هندوستان و می خواهید این اخبار مثبت جنبش به رشد و سپس در نظر حمایت از ما از طریق بالا دکمه.

مانند این داستان ؟ یا باید چیزی برای به اشتراک گذاشتن ؟ برای ما بنویسید: [email protected] و یا ارتباط با ما در Facebook و Twitter.

tinyurlis.gdv.gdv.htclck.ruulvis.netshrtco.de

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>