آنکارا: ترکیه وزیر امور خارجه روز یکشنبه گفت: چین نباید برچسب همه مسلمان قومی Uighurs به عنوان تروریست, پس از مذاکرات با همتای چینی خود در آلمان است.

کارشناسان سازمان ملل معتقدند چین در حال برگزاری است یک میلیون مسلمان در اردوگاه های واقع در غرب سین کیانگ منطقه که در آن بسیاری از کشور های قومی اویغوری بزرگترین اقلیت مسلمان زندگی می کنند.

این منطقه به مدت طولانی دچار ناآرامی های خشونت آمیز که چین ادعا می کند که هماهنگ توسط یک سازمان “تروریستی” جنبش به دنبال استقلال است.

“آیا Turk, ترکی اویغوری, Han, چینی, بودایی یا مسیحی… این درست نیست به تماس همه ترکان اویغوری تروریست ها فقط به خاطر یک یا دو تروریست ها از برخی گروه قومی” امور خارجه ترکیه سخنان چاووش اوغلو به خبرنگاران گفت: در آلمان است.

Cavusoglu مذاکرات با وزیر امور خارجه چین وانگ یی روز شنبه در کنفرانس امنیتی مونیخ. وزیر گفت: او به ارمغان آورد تا اویغوری موضوع را با وانگ.

“ترکان اویغوری در حال شهروندان چینی پس آرزوی ما این است که ترکان اویغوری ورزش تمام حقوق خود را به عنوان کلاس اول شهروندان است. اینها انتظارات ما,” او گفت: در تلویزیونی ،

ترکیه وزیر انتقاد تردید اظهارات از پکن بیش از ارتباط بین ترکها و Uighurs اصرار داشتند “قومی, مذهبی فرهنگی و تاریخی روابط”.

اما Cavusoglu گفت: آنکارا نمی خواهید به استفاده از این موضوع به عنوان یک “ابزار سیاسی” در برابر پکن مانند کشورهای دیگر که او را نام نیست.

ترکیه اظهارات وزیر نفت شد محتاط به خصوص در مقایسه با سخنگوی وزارت امور خارجه اظهارات در ماه فوریه گذشته که شرح داده شده در چین درمان Uighurs به عنوان “یک خجالت بزرگ برای بشریت”.

سال گذشته پکن دعوت ترکیه برای ارسال یک هیئت به سین کیانگ یک جلسه که Cavusoglu گفت می گیرد می تواند بسته به برنامه جزئیات.

“این ممکن است برای ارسال یک هیئت تنها به صورت رسمی جلسات” Cavusoglu اضافه شده است.

اکثر عمدتا کشورهای اسلامی تصمیم گرفتند به هدایت روشنی از بیانیه های عمومی در مورد این مسئله به خاطر ترس از عصبی چین است که مهم شریک تجاری.

فوتبالیست مسعود اوزیل, آرسنال, هافبک سابق, آلمانی, بین المللی از مبدا ترکیه مواجه می شوند بسیار خشم از پکن در ماه دسامبر پس از او محکوم چین را سرکوب کرد.

منبع: خبرگزاری فرانسه

tinyurlis.gdv.gdv.htu.nuclck.ruulvis.netshrtco.detny.im