نیویورک: محققان نشان داده اند که بیماری مزمن کلیه ناشی از 1.23 میلیون مرگ در جهان در سال 2017 و نرخ افرادی که نیاز به دیالیز را افزایش داده اند بیش از 40 درصد از سال 1990 است.

با توجه به یافته های منتشر شده در مجله لانست وجود دارد 697.5 میلیون مورد از بیماری مزمن کلیه در سال 2017 و نزدیک به یک سوم از این بیماران زندگی در دو کشور چین با حدود 132 میلیون نفر و هند با حدود 115 میلیون دلار است.

“مزمن کلیه بیماری جهانی است قاتل در چشم ساده پنهان. شواهد روشن است: بسیاری از ملت ها در سیستم های بهداشتی نمی تواند همگام با دیالیز تقاضا است. موارد فراتر و فراتر از توانایی این سیستم به رسیدگی است. عواقب معنای کشنده هستند” گفت: مطالعه محقق تئو Vos از دانشگاه واشنگتن در ایالات متحده است.

علاوه بر مرگ و میر ناشی از نارسایی ارگان ها در بیماری مزمن کلیه و اختلال عملکرد کلیه نیز قرار می دهد در افراد در معرض خطر بالاتر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی محققان گفتند.

در سطح جهانی بیماری مزمن کلیه به طور مستقیم منجر به حدود 1.23 میلیون مرگ در سال 2017, با اضافی 1.36 میلیون مرگ و میر مربوط به بیماری های قلبی و عروقی ناشی از اختلال عملکرد کلیه است.

بیماری مزمن کلیه بود 12th, علت مرگ و میر در سطح جهان در سال 2017 از 17 در سال 1990.

با توجه به مطالعه 10 کشور دیگر – آمریکا, اندونزی, روسیه, ژاپن, برزیل, پاکستان, مکزیک, نیجریه و بنگلادش و ویتنام – در هر حال بیش از 10 میلیون مورد در سال 2017.

در مجموع 79 از 195 کشور مورد مطالعه شامل بیش از 1 میلیون نفر.

این موارد و مرگ و میر در سال 2017 منجر به حدود 7.3 میلیون سال زندگی با معلولیت و 28.5 میلیون سال از دست رفته عمر این مطالعه گفت.

وجود دارد بیش از 15 برابر تفاوت در بار بیماری مزمن کلیه در میان کشور: American Samoa, El Salvador, federated States of Micronesia, Marshall Islands و موریس بيشترين برآورد نرخ از سال از دست داده و به بیماری (disability-adjusted life years یا DALYs) با بیش از 1500 در هر 100000 نفر جمعیت است.

در مقابل آندورا, فنلاند, ایسلند و اسلوونی کمترين بار با کمتر از 120 DALYs در هر 100000 نفر جمعیت است.

علت اصلی بیماری مزمن کلیه متفاوت است با فشار خون بالا و دیابت شایع ترین.

ارتباط بین بیماری های کلیوی و دیگر بیماری های غیر واگیر تاکید بر اهمیت پیشگیری مراقبت و بهداشت عمومی در سیاست محدود کردن پیشرفت بیماری مزمن کلیه.

اچ آی وی و قرار گرفتن در معرض سموم و فلزات سنگین بازی نقش های اضافی در کشورهای در حال توسعه, در حالی که در برخی از مناطق جهان علت آن ناشناخته باقی مانده محققان گفتند.

منبع: IANS

tinyurlis.gdv.gdv.htu.nuclck.ruulvis.netshrtco.detny.im