23 این Ladakhi حال صعود اورست برنده Padma شری & مبارزه چینی

“ما تا به حال صعود اورست. آنچه که من احساس می کنید ؟ هیچ چیز در تمام. وجود دارد هیچ رفعت هیچ حس گسسته; من خسته بود و همه من می خواستم به انجام بود به خواب اما به نظر نمی رسد ممکن است…ما تا به حال بسیار خدا را شکر برای ما هنوز زنده بودند و امن” به یاد می آورد Sonam Wangyal جوانترین عضو برای اولین بار موفق به هند سفر به کوه اورست.

ارتقاء

Sonam Wangyal بود به سختی از 12 سال که تنزینگ نورگی و ادموند هیلاری مدرج کوه اورست در آوریل 1953 اما به وضوح به یاد می آورد که بعد از او در بر داشت خود را در مورد موفقیت.

“Headmaster الیعزر Joldan تحویل اخبار در نماز های روزانه در مدرسه. او همچنین به ما گفت که کوه اورست آنقدر بلند است که آن را به معنای واقعی کلمه لمس آسمان است. همانطور که کودکان ما فکر کردیم اگر کوه است که این قد ما احتمالا می تواند آن را از خانه های ما. ما سعی کردیم برای چند ماه اما فایده ای نداشت می گوید:” Wangyal با یک اشاره از خنده برای بهتر هند.

دوازده سال بعد در 12: 30 pm در 22 مارس سال 1965 Wangyal سپس 23 ساله havaldar خدمت در هند و تبت مرزی نیروی (ITBF) از Oldan خانواده در Tukcha روستای لهرسیده قله اورست.

“دروغ گفتن در کیسه خواب من, من سعی کردم به فکر می کنم از روز که گذشته بود. ما تا به حال صعود کرد [که] اورست. آنچه که من احساس می کنید ؟ هیچ چیز در تمام. وجود دارد هیچ رفعت هیچ حس گسسته; من خسته بود و همه من می خواستم به انجام بود به خواب اما به نظر نمی رسد ممکن است. سونام Gyatso (شریک زندگی خود را در طول نهایی صعود) در راه بد بود. او نیاز [پزشکی] توجه است. هر دو لیلو و آن بالش سوراخ شد. خواب, در نتیجه به رغم اکسیژن بود و نه عمیق و نه آرام. ما تا به حال بسیار سپاسگزار باشد [برای] برای ما هنوز زنده بودند و امن” می خواند یک ورودی در دفتر خاطرات خود را.

او به عنوان جوانترین عضو این برای اولین بار موفق به هند سفر به جهان بلندترین کوه جوایز به طور طبیعی به دنبال کت و شلوار.

اما واقعیت این است که در حالی که برنده Arjuna جایزه و Padma شری ممکن است تقویت غرور خود را به صورت او فقط خدا را شکر زنده است. علاوه بر این رسیدن به بالای اورست بود اوج به آنچه قبلا قابل توجه زندگی است.

Everest
یک جوان Sonam Wangyal (حسن نیت ارائه میدهد تصویر Sonam Wangyal)

یک زندگی عادی تبدیل شده فوق العاده

Wangyal متولد شد به سونام Stobdan یک numberdar و Tsewang دلمه یک زن خانه دار در 8 ژانویه 1942. غم انگیز توسط سن هشت سالگی مادرش را در حالی که پدرش بیشتر باقی مانده است دور از خانه و در محل کار. اگر چه هر دو پدر و مادر خود را بی سواد بودند, آنها تضمین او کردم یک آموزش و پرورش است.

پس از دخول یا نام نویسی او برای اولین بار به حیث یک معلم مدرسه ابتدایی در Basgo روستا در 31 مارس سال 1957. دقیقا یک سال بعد, او با ترک شغل خود به عنوان یک معلم مدرسه برای تبدیل شدن به یک کارمند محلی در جنگل های بخش. یک سال بعد او ترک این کار به عنوان به خوبی.

“پس از من در گذشت پدر من نبود در اطراف بسیاری از زمان ها به دلیل از کار خود و یک برادر بزرگتر بود و خدمت در Ladakh پیشاهنگی من تا به حال هیچ کس در خانه است. من نگران آینده من. با هیچ چشم انداز در چشم من فکر کردم من می خواهم یا خودکشی و فرار از خانه و یا طلب کردن خودم در نیروهای مسلح” را به یاد می آورد Wangyal.

محض تصادف Wangyal خواهد شد تا در نهایت با بهره گرفتن از هند و تبت مرزی نیروی (ITBF).

“ITBF شده بود انجام وظیفه مرز امنیت نیروی علاوه بر کار به عنوان یک سازمان اطلاعاتی تا زمانی که [این] در اوایل دهه شصت زمانی که ارتش هند و ITBP در زمان بیش از نقش حفاظت از مرزها” یادداشت ویژه این موضوع از پلیس هند, مجله منتشر شده توسط اداره پلیس تحقیق و توسعه است.

در ماه او نوشته شده بود در چنگ Chenmo دره رودخانه واقع در نزدیکی مورد مناقشه هند و چین مرز. تحت فرمان معاون سرپرست SP Tyagi, یک افسر ارشد خدمت در مرکز رزرو پلیس (که ما امروز می دانیم به عنوان CRPF) و Karam سینگ معاون اطلاعات مرکزی افسر (DCIO) با ITBF او درگیر در یک برخورد با نیروهای چینی در 21 اکتبر سال 1959 در چشمه های آب گرم (محلی شناخته شده به عنوان Kyam).

نیروهای دشمن قبلا درگیر در تصرف غیر مجاز از خاک. در 19 اکتبر, Dy SP SP Tyagi همراه با پاسبان Sonam Wangyal K Dechen و Chering Norbu Tomtom چپ در recce. آنها به بالای یک کوه حدود 16000 ft بالا از جایی که Ngagzoo Thang منطقه چانگ Chenmo رودخانه قابل مشاهده بود.

اما آنها متوجه نیست هر چینی جنبش وجود دارد. در روز بعد DCIO Karam سینگ اعزام 6 نفر از پرسنل همراه با حمال Tsetan ساکن Chushul که در خدمت به عنوان یک راهنمای.

تنها 4 بازگشت به اردوگاه بنابراین DCIO Karam سینگ و SP Tyagi تصمیم به ارسال یک جستجو و جوان, Sonam Wangyal عضو این تیم است. متاسفانه تا 10 ساعت آنها نمی تواند پیدا کردن هر یک از دست رفته مردان است.

در 21 اکتبر به دنبال چه بود, وحشیانه, درگیری که منجر به مرگ 10 مرکزی ذخیره پرسنل پلیس و دستگیری 10 بیشتر توسط چینی ها.

این است که چرا هر سال در 21 اکتبر ادارات پلیس در سراسر کشور جشن پلیس روز بزرگداشت در حافظه از کسانی که فوت مبارزه به شدت مسلح چینی هنگ در شرایط انجماد و ارتفاعات بالا.

Everest
رئیس جمهور رام نات Kovind ارائه تنزینگ نورگی ملی ماجراجویی جایزه 2017 به سونام Wangyal. به عنوان اصلی از سونام Gyatso, کوهنوردی, موسسه گنگتک او آموزش 4000+ افسران و Jawans از IB شبه نظامی و ارتش هند. (حسن نیت ارائه میدهد عکس Facebook)

بالا رفتن از اولین اوج

سال بعد Wangyal کردم اولین فرصت به صعود.

پیش نویس به پنج نفر تیم برای صعود ‘Khang Lhajal’ یا Stok Kangri—یک 6,153 متر-قله مشرف Leh—او می دانست که به سختی هر چیزی در مورد اصول اولیه کوهنوردی. پیشرو این سفر بود او اسم Sonam Wangyal از ITBF و پدر آینده Mahavir چاکرا گیرنده Sonam Wangchuk به دنبال P Wangdan کاپیتان قوش از هند و همکار ITBF پاسبان Sonam Chogdan.

بعد از آموزش های اولیه Wangyal قرار گرفت در وسط اعزامی تیم در طول صعود. قبل از تلاش بسیاری از اعزامی به حال اقدام به مقیاس اوج اما ناموفق بودند. از آنجا که هیچ کس در تیم خود را تا به حال تجربه گسترده در کوه نوردی و آنها با استفاده از تمام قدرت عضلانی به صعود به سمت قله است.

“قبل از اینکه ما آن را می دانستند و خورشید رفته بود و تاریک بود. به جای نزولی در تاریکی در تمام چهار دست و پا ما تصمیم گرفت برای گذراندن شب وجود دارد. گیر کرده به بالا ما تا به حال به صرف شب 28 اکتبر. ما حتی نمی باید لباس مناسب و یا چکمه. شب ما تا به حال به ماساژ بمالید و با کف دست زدن یکدیگر برای حفظ گردش خون رفتن. 3 هستم هر دو رهبر از سفر و معاون رهبر شروع به ما می گوید که اگر هر کدام از ما می میرد لطفا به خانواده های ما چنین و چنان’. پاسخ من بود ‘اگر هر دو از شما در حال رفتن برای مردن من قطعا رفتن به مرگ’,” او به یاد می آورد.

به نوعی همه آنها موفق به زنده ماندن. پس از رسیدن به له او داده شد یک جایزه نقدی 50 تومان که جوانترین کوهنورد در تیم است. او به زودی دوباره واحد خود را و درگیر شد در یک سری از برخوردهای برابر نیروهای چینی که در آن او از دست داده بیشتر از هموطنان خود را.

دو سال بعد او رها از وظایف خود را در مرز پس از دریافت سفارش از دهلی نو به صعود Hathi Parbat. در ماه ژوئن سال 1963 او به صعود تا Hathi Parbat اوج بود که به زودی پس از 22 مشابه موفقیت.

اما زندگی خود را تغییر خواهد کرد برای خوب با تشکر از نامه او در سپتامبر سال 1964. در آن زمان او نوشته شده بود به عنوان یک Havaldar در دور Hundar روستای Nubra دره.

Everest
1965 اورست اعزامی مهر (حسن نیت ارائه میدهد عکس Wikimedia Commons)

کوه اورست خواند

“من نامه ای از مشترک وزارت دفاع تایید من برای انتخاب قبل از اکسپدیشن اورست در دارجلینگ پوسته پوسته شدن Rathong اوج که دو برابر به عنوان یک انتخاب آزمون برای اکسپدیشن اورست” او به یاد می آورد.

او در عنصر خود را در هیمالیا, کوهنوردی موسسه در دارجلینگ و می رفتن به مقیاس Rathong اوج تایید نقطه خود را در سفر. پس از بازگشت به لاداخ برای دو ماه از ارتفاع بالا آموزش او را در دهلی نو در ماه فوریه سال 1965 برای پیوستن به این تیم به رهبری توسط موهان سینگ Kohli و معاون او عمده نارندرا کومار.

قبل از سفر بود که اسپانسر شده از طرف هند کوهنوردی بنیاد BN Mullick سپس رئیس اداره اطلاعات (IB) صحبت به Wangyal در مورد دو ناموفق ارتش هند اعزامی به قله اورست. برای اولین بار در سال 1960 و دوم در سال 1962. او خواست او را شانس با این امید که این تیم می توانست 10 سال رویایی از دیدن یک هندی اعزامی تیم بالای توانا کوه.

پس از یک sendoff از پس از آن نخست وزیر Lal Bahadur Shastri این تیم مجموعه ای از مرز در جینگر در بیهار. از جینگر این تیم در یک ماه قبل از رسیدن به کمپ پایه اورست.

به عنوان جوانترین و junior-اکثر رتبه عضو او احساس کمی مرعوب اطراف بیشتر اعضای با تجربه. اما او در آرامش کار با شرپاها که با او ایمان و فرهنگ و حتی عادات غذا خوردن. گذر گاه بارهای با آنها درگیر شد در روند باز کردن مسیر برای این تیم تا پا 26,000.

او را در رسیدن به این علامت در سه مناسبت های مختلف اما تبدیل دور دیگر دو بار به دلیل بارش برف سنگین و بادهای gusting در سرعت 130 kmph. 19 مارس, این تیم تا به حال تاسیس اردوگاه های واقع در کوهستان و فرود به basecamp قبل از ساخت تلاش خود را در پوسته پوسته شدن نشست.

در حالی که به عنوان چیمه و Nawang Gombu که قبلا مدرج اوج با هیلاری و Norgay می رفتن پیش به عنوان اولین اجلاس احزاب Wangyal بود تیمی با جانباز کوهنورد Sonam Gyatso از هند که تا به حال کوچک Cho Oyu در سال 1958 ساخته شده و اولین صعود آناپورنا III در سال 1961 به عنوان بخشی از دومین اجلاس سران حزب. Gyatso 42 بود در آن زمان و قدیمی ترین در میان کوهنوردان.

27 مارس اولین اجلاس سران حزب جمع شده بودند در گردنه جنوبی امید را که فشار نهایی تا قله است. اما بد آب و زباله به تمام برنامه های خود را و تا به حال هیچ چاره ای جز عقب نشینی و نیروی تازه یافتن در کمپ. آن را تنها با 14 مارس زمانی که هوا پاک است. اما آن را بسیار در اواخر فصل و تعداد فرصت های به مقیاس اوج به طور قابل توجهی کاهش یافته بود. آن را در حال حاضر و یا هرگز برای تیم هند. 19 مه هر دو چیمه و Gombu راه اندازی یک نشست کمپ بالاتر از گردنه جنوبی قبل از رسیدن به بالای کوه اورست در روز بعد.

“در 21 مارس زمانی که Gyatso و من تا به حال رسیده اردوگاه ششم چادر ما تا به حال پرواز به دور. در مواجهه با باد شدید و بارش برف سنگین, ما نمی دانیم که در آن ما می ماند برای شب و فکر کردم که ما ممکن است مجبور به رفتن به پایین. به طور معجزه آسایی ما در بر داشت آسیب دیده چادر در زیر برف پس از یک جستجو کوتاه. این شرپاها با ما هم این کار قابل توجه از رفع آسیب دیده چادر به ما اکسیژن اضافی و بالا رفتن پایین. با فقط دو نفر از ما به تنهایی Gyatso شکایت از چیزی را در پشت خود” به یاد می آورد Wangyal.

متاسفانه بخشی از Gyatso برگشت نیز شده بود سرمازده. “Gyatso قرار داده شده بود در برخی از وزن و با تمدید شکم لباس های خود را ممکن است خود را در برخی از نقطه خروج از آن در معرض یخی باد. او در بسیاری از درد اما من همه چیز را من می توانم از طریق شب برای نجات جان خود” او به یاد می آورد.

“در حال حاضر در 21 مارس ما مشتاقانه منتظر اخبار از دو Sonams. همه ما نگران بودند. Gombu احساس می شود که باد در جنوب شرق سوار شد و نه کمتر از 150 kmph…ما بیشتر و بیشتر نگران است. سرانجام در 3 بعد از ظهر Wangyal در آمد های بی سیم…چه تسکین آن به گوش از Wangyal. Gyatso و Wangyal تا به حال نشان داده شن و عزم و اراده. آنها رفته بود به اردوگاه ششم در تقریبا غیر ممکن است شرایط آب و هوا” می نویسد: MS Kohli در کتاب خود ‘نه در بالای اورست: دیدنی هند صعود.

توسط صبح روز بعد زمانی که آنها رسیده هیلاری گام Gyatso اکسیژن را اجرا کرده بود. Wangyal تا به حال برای کمک به دوباره پر کردن آن را برای او. در ساعت 12: 30 pm در 22 مارس سال 1965 هر دو رسیده اجلاس جایی که آنها صرف 55 دقیقه است. آن را بسیار طولانی باقی بماند.

Everest
تیم اکسپدیشن اورست (حسن نیت ارائه میدهد تصویر Sonam Wangyal)

“در نشست, من در زمان یک حلقه اواخر من مادر به من داده بود و تن به تن کوچک پرچم هند همراه با آن است. اما بر ما فرود, زمانی که ما درباره هیلاری گام Gyatso متوجه شدم که او فراموش کرده بود به جای بت از پروردگار گانش در این اجلاس که تا به حال به او داده BN Mullick. من رفتم انفرادی به قله یک بار دیگر قرار می گیرد و بت وجود دارد. من دوم صعود به قله در یک ساعت بود که یکی دیگر از شاهکار. ما قرار بود برای فرود به گردنه جنوبی اما به دلیل Gyatso آسیب ما تا به حال به اردوگاه در 26,200 و صرف جایی که او یک بار دیگر فریاد در عذاب بیش از سرمازدگی. به نوعی ما رسیده کمپ روز بعد” او به یاد می آورد.

با وجود صرف وقت بسیار در قله و گرفتن مقدار زیادی از عکس های آنها تحقق یابد در basecamp که رول دوربین به حال شده است به درستی لود. تصور کنید که خود را به نا امیدی!

با اینحال پوسته پوسته شدن اورست تغییر Wangyal زندگی برای همیشه لطفا برای. پس از برنده چندین جایزه ملی او رفت و برگشت به واحد خود را تبدیل به یک افسر سالها وقت صرف دفاع از مرزهای ما گرفتن ارسال شده در نقاط مختلف کشور و به عنوان اصلی از سونام Gyatso, کوهنوردی, موسسه هند برای 14 سال (1976-1990) آموزش بسیاری به صعود به قله اورست و همایش قبل از بازنشستگی از خدمات در 31 ژانویه سال 1998 است.

بازنشستگی در مقام دستیار کارگردان, Wangyal ساخته شده بهترین مطلق خود را از زندگی قابل توجه است که ممکن است گرفته شده است به طور تصادفی اما در پشت برگ یک میراث است که سخت است برای مطابقت با.

(ویرایش شده توسط Gayatri Mishra)

مانند این داستان ؟ یا باید چیزی برای به اشتراک گذاشتن ؟ برای ما بنویسید: [email protected] و یا ارتباط با ما در Facebook و Twitter.

tinyurlis.gdv.gdv.htclck.ruulvis.netshrtco.de

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>