سفر به قلب پاکستان

Mohammed Wajihuddin

محمد Wajihuddin

در ماه دسامبر سال 2013 بار از هند فرستاده می شود آن نگار Sameer Arshad Khatlani برای پوشش جهانی Punjabi کنفرانس در لاهور. آنچه که می توانست یک نرمال واگذاری برای بسیاری از سایتشان به یاد این بازدید که بیش از زودگذر به خبرنگار بی باک در Sameer تبدیل آن به یک عمر فرصت برای کشف لاهور بازدید از آن معروف بازار و بدنام جیب. او ملاقات برخی از افراد جالب و دریافت مهمان نوازی گرم.

در حالی که ساخت بسیاری از اقامت کوتاه خود در, پاکستان, Sameer تلاش برای ایجاد حس از مجموعه تاریخ یک کشور متولد خارج از رحم شیطانی ‘تقسیم-و-قانون’ سیاست انگلیسی ها امپریالیستها foisted در این قاره. نتیجه این است Sameer را فوق العاده قابل خواندن کتاب “از طرف دیگر تقسیم کنید: سفر به قلب پاکستان”(Ebury مطبوعات 499 تومان).

بخشی از خاطرات بخشی از سفرنامه Sameer کشمیری پسر تلاش می کند به عقب در لاهور مراحل از پدربزرگش که او به نام Abbaji. در اکثر مسلمان خانه در شمال هند و پاکستان آبا یا Abbaji استفاده می شود برای پدر. اما من تصور می کنم شاید Sameer پدر به نام پدر خود را Abbaji و پسر آن را برداشت و نام خود را به پدربزرگ Abbaji حتی زمانی که او دادا آبا.

Abbaji در حال صرف چندین سال در لاهور مورد مطالعه در طب سنتی وجود دارد در the1930s, تفننی در روزنامه نگاری و “تا به حال ثروت از دیدن شاعر-فیلسوف اقبال در گوشت و خون’. اقبال به افتخار خود را تحت تملک اصل و نسب و کشمیری ریشه. اقبال به حق الهام گرفته از نسل کشمیری از جمله Sameer پدربزرگ برای آنها لاهور برگزار می شود فرصت های بی حد و حصر در حالی که زندگی در بازگشت به خانه بود و خفقان. Sameer می نویسد: “شهر (لاهور) ‘s فکری جو مجهز آنها (کشمیری) با ایده های جدید از مقاومت است. آنها آموخته ابزار جدید برای مبارزه با بردگی کشمیری را حاکم کرده بود را محکوم کرد خود اکثریت افراد مسلمان است.”
لاهور معروف Anarkali بازار بود bedazzled Abbaji. به طور طبیعی نوه اش تا به حال به آن را ببینید که او در این شهر است. او نگه داشته و دومین روز گذشته در لاهور به بازدید از این بسیار صحبت در مورد بازار. در شور و هیجان خود را به جابجایی این مراحل را از پدر بزرگ خود را Sameer چپ اتاق هتل خود را و تصمیم به راه رفتن به بازار در سرد ماه دسامبر بعد از ظهر. به زودی او متوجه آن بود غیر ممکن است برای پر کردن کفش از پدر بزرگ خود را که او روایت کرده پرسه می زدند شهرستان بی پول. گاز سرد او را مجبور به توقف راه رفتن و Sameer تکمیل سفر خود را به Anarkali در یک خودرو-کالسکه. آنجا که پدر بزرگ او تا به حال دیده می شود به عنوان نشانگر در Anarkali را به کوچه رفته بود. جز یاد S. Mokham-ud-Din و پسران’ نانوایی تمام موسسات با غیر مسلمان نام رفته بودند. این یک ناامیدی بزرگ برای Sameer برای دیدن که Anarkali بود بسیار عقب مانده و حتی به عنوان شیک و مد مستعمرات و شیک بازارهای راهپیمایی پیش رو است.

نویسنده بازديد Laxmi عمارت دیگر نقطه عطفی در لاهور. سیاستمدار مانی شاکر Aiyar در اینجا به دنیا آمد و در سال 1941.ساخته شده توسط صنعتگر Ramkishna Dalmia ساکنان این مجتمع آپارتمانی مقاومت کرده اند تجاریسازی محله. زمین کوسه ها در خفا انجام دادن در همه جا. در میان Laxmi عمارت معروف ساکنان شد نویسنده سعادت حسن مانتو و نام صفحه خود را در خارج از خانه آن را اعلام کرد.

من نا امید شده اند اگر Sameer به حال صحبت در مورد Heera مندی لاهور منطقه نور قرمز و Shadman چوک, میدان که در آن یک بار در زندان ایستاده بود و به نقطه ای که در آن انقلابی Bhagat Singh, به دار آویخته شد. اما در ابتدا, اجازه دهید ما را ببینید آنچه که او در بر داشت در Heera مندی.

او صادقانه می نویسد که در آن اوج قرار Heera مندی بود و دیگر هیچ منطقه نور قرمز. “Courtesans در, رنگارنگ, ساری را انجام می دهد به این آهنگ از تئاتر از انجام نوازندگان در فرش اتاق روشن havelis” او می نویسد. یکی از courtesans ، Aqleem اختر که زد Heera مندی مانند باشگاه در راولپندی رفت و تبدیل به پاکستان قدرتمند ترین زن یک بار. نام عمومی Rani به عنوان او همسر ژنرال یحیی خان که حکومت پاکستان از سال 1969 to1971 او دارای قدرت بسیار زیاد به عنوان حقیقی “دروازه بان.” بهره برداری از یحیی خان ضعف برای مشروب الکلی و womanizing اختر گسترش نفوذ خود در یحیی از اتاق خواب به اتاق هیئت مدیره. به عنوان عمومی, الهه شعر و موسیقی و اختر شد قدرت واقعی در پشت تاج و تخت است. ترک زندگی از penury پشت اختر تا به حال راه می رفت از ازدواج رها کردن کودکان به صورت گیج کننده زندگی از زرق و برق و ثروت است. اما سقوط او شد و سریعتر نسبت به افزایش است. پس از شکست از پاکستان در سال 1971 جنگ به اوج خود رسید در شرق پاکستان شکستن دور از آن یحیی خان دچار سقوط. خیلی از سرزنش کاهش یافت و در اختر که کشیده رشته ها از پشت تا یحیی بود سرنگون کردند. او را در خانه بازداشت برای پنج سال. بعد در طول Ziaul Haq-دستور اسلامی کردن جامعه پاکستان اختر دستگیر شد برای قاچاق مواد مخدر است. او بخشی از فرهنگ عامه در پاکستان است.
یک زن و شوهر از سال پیش, من به عنوان بخشی از بمبئی باشگاه مطبوعات هیئتی به پاکستان سفر کرده. ما در لاهور بیش از حد. بر خلاف Sameer ما نمی پرسه زدن در شهر آزادانه. و ما از دوستان مثل وکیل سلمان پادشاه و نویسنده رجا مولانا به نمایش در اطراف این شهر مکان های جالب است. در عین حال ما شاهد برخی از نشانه های مانند مسجد پادشاهی قلعه و علامه اقبال آرامگاه در نزدیکی عظیم مسجد. مسلح پرسنل همراهی ما. کسی گفت حتی ISI بچه ها دم ما همه جا رفتیم. ما نمی تواند تایید کرده اند آن را به هر حال. اما یکی از مکان هایی است که بسیاری از تاریک اندیش پاکستانی را دوست داشت و ما را به بازدید شد Shadman Chowk که در آن Bhagat Singh اعدام شد در سال 1931. یک گروه از ترقی خواهان در پاکستان باید مبارزه کرد و به نام میدان با یک چشمه در وسط آن پس از Bhagat Singh. آن است که در پای چوبه دار استفاده می شود در داخل زندان پیچیده است. تقاضا برای تغییر نام آن پس از Bhagat Singh واقعی است. از آن زمان نام Shadman معنای خوشبختی یا شادی است که توهین به یک قهرمان خاطرات. اما تلاش برای به دست آوردن آن را تغییر نام داد و پس از Bhagat Singh شده اند stonewalled به عنوان متعصبی و hawks نمی خواهم هر چیزی را که می تواند کمک به مردم دو کشور نزدیک تر است.

Sameer می نویسد: با اشتیاق زیادی است. نثر دلیل کافی است که روزنامه نگاری عشق اول خود را. او زندگی با همسر مورد علاقه خود را و خود را به کودک نو پا پسر, اورهان در دهلی نو. شاید از آن است که ترکیه نویسنده Orhan Pamuk و پس از آنها زن و شوهر و فرزند خود را به نام. خدا آنها را برکت دهد.

محمد Wajihuddin ارشد روزنامه نگار است که در ارتباط با بار از هندوستان, Mumbai. این قطعه برداشت شده است از وبلاگ خود.


دریافت آخرین به روز رسانی در شهرستان حیدرآباد, اخبار, تکنولوژی, سرگرمی, ورزش, سیاست و داستان بالا در WhatsApp & Telegram با عضویت در کانال ما. شما همچنین می توانید با ما دانلود نرم افزار برای اندروید و iOS.


tinyurlis.gdv.gdv.htu.nuclck.ruulvis.netshrtco.de

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>