آیا روش‌های مختلف کارشناسی رنگ خودرو را می‌شناسید؟

در بازار این روزهای خودرو، بسیار از متقاضیان خرید خودرو به دلایل متعددی چون قیمت بالای ماشین صفر و یا نامرغوب بودن قطعات آن، خودروی دست دوم را به خودروی صفر کیلومتر ترجیح می‌دهند. اما خرید خودروی کار کرده هم به همین آسانی‌ها نیست. چرا که هنگام معامله ماشین باید سلامت آن کاملا بررسی شود. خصوصا رنگ آن که معیار مهمی برای تشخیص سلامت یک خودرو است. زیرا آسیب دیدگی در رنگ ماشین، ممکن است نشان از آسیب دیدگی اجزا و قطعات داخلی آن باشد. به همین دلیل، برای تشخیص سلامت خودرو از طریق رنگ و دیگر ویژگی‌های آن باید حتما از یک کارشناس ماشین ماهر و کار بلد کمک بگیرید. در این مطلب درباره روش‌های کارشناسی رنگ خودرو بیشتر توضیح می‌دهیم.

کارشناسی ماشین دقیقا چیست؟

بررسی تمامی قسمت‌های ماشین، از جمله داخل و خارج آن را توسط یک کارشناس خبره و با تجربه، کارشناسی ماشین می‌گویند. این کارشناسی می‌تواند در مورد قسمت‌های گوناگون ماشین مثل رنگ آن، صورت گیرد. یک کارشناس خودرو، با دانش و تجربه خود و استفاده از ابزار و وسایل مدرن و پیشرفته، تمام مشکلات ماشین را شناسایی کرده و به خریدار اطلاع می‌دهد.

روش‌های تشخیص رنگ خودرو

1-   چشمی

 در مواردی که رنگ شدگی ماشین به صورت عمده باشد، حتی با چشم هم می‌توان آن را تشخیص داد. برای فهمیدن این موضوع روش‌های گوناگونی وجود دارد. مثلا می‌توانید از قسمت‌های مختلف خودرو توسط یک دوربین با کیفیت عکس بگیرید. سپس با مقایسه عکس‌ها، رنگ شدگی را تشخیص دهید. در این مواقع، قسمت‌هایی مثل درب‌ها، سپر، گلگیرها، کاپوت و صندوق‌عقب را با دقت بیشتری بررسی کنید. زیرا احتمال رنگ شدگی آن‌ها بیشتر است. روش دیگر این است که در نور طبیعی و خارج از محیط نمایشگاه، به بدنه ماشین، با دقت نگاه کنید و سعی کنید بفهمید که آیا ماشین رنگ شدگی دارد یا خیر. البته این روش‌ها چندان دقیق نیستند. اما موارد زیادی را معلوم می‌کنند.

2-   بررسی یکدستی و لطافت رنگ خودرو

رنگ فابریک ماشین که در کارخانه روی آن انجام می‌شود، کاملا یکدست و صاف است و هیچ گونه زبری و یا پستی و بلندی روی بدنه ماشین احساس نمی‌شود. البته این روزها بسیاری از صافکاران و نقاشان ماشین با مهارت فوق‌العاده‌ای که دارند، می‌توانند یک رنگ یکپارچه و لطیف را روی بدنه ماشین در بیاورند. اما به هر حال دست کشیدن روی بدنه ماشین، می‌تواند تا حدودی مشخص کند که خودرو مجددا رنگ شده است یا خیر. بنابراین، اگر هنگام لمس ماشین، فرورفتگی یا بر آمدگی در رنگ آن احساس کردید، به احتمال خیلی زیاد، ماشین رنگ شدگی دارد.

3-   بررسی اجزای دیگر خودرو

در بررسی رنگ شدگی مجدد خودرو حتما با دقت به قسمت‌هایی مثل درب صندوق‌عقب، کاپوت، اطراف درها، زیر گلگیرها و سپرها نگاه کنید. این قسمت‌ها به طور فابریک در کارخانه، رنگ نمی‌شوند و رنگ خودرو در کارخانه با استفاده از دستگاه‌های مخصوص و دقیق انجام می‌شود. اما اگر ماشین مجددا رنگ شده باشد، به طور اتفاقی، قطعا روی این قسمت‌ها هم رنگ پاشیده می‌شود. یک کارشناس ماشین، این موضوع را با دقت بررسی می‌کند تا از رنگ شدگی مجدد خودرو اطمینان حاصل کند.

4-   استفاده از آهن‌ربا

آهنربا یک روش سنتی برای تشخیص رنگ شدگی خودرو است. بدین طریق که می‌توان آهنربا را به قسمت‌های گوناگون بدنه نزدیک کرد. قطعا جاهایی که رنگ شدگی دارد، نسبت به نقاط دست نخورده، کمتر جذب آهنربا می‌شود. اما حتی با استفاده از این روش‌ها هم، نباید هرگز از اهمیت کارشناسی رنگ خودرو غافل شد. زیرا روش بسیار مطمئن‌تری است و احتمال خطا را به حداقل می‌رساند.  

5-   منعکس شدن تصاویر

یک ماشین رنگ شده به دلیل باقی ماندن جای سمباده روی آن، تصاویر را به صورت موج دار نشان می‌دهد. خودرویی که رنگ فابریک کارخانه را دارد، دارای بدنه یکنواختی است که تصاویر را بسیار شفاف و بدون موج نشان می‌دهد. اگر عکس‌ها و تصاویر روی بدنه ماشین، موج دار بود، بدانید که قطعا ماشین رنگ شده است. به خصوص در قسمت‌هایی مثل لبه‌های گلگیرها، ممکن است رنگ خودرو کمی مواج‌تر از دیگر قسمت‌ها باشد.

6-   استفاده از دستگاه‌ها

 تمام روش‌های که در بالا ذکر شد، راههایی هستند که بر اساس تجربه به دست آمده‌اند. بنابراین چندان قابل اطمینان نیستند و نباید روی نتیجه آن‌ها حساب کرد. امروزه با استفاده از دستگاهها و تجهیزات پیشرفته، به راحتی می‌توان رنگ شدگی ماشین را تشخیص داد. یک کارشناسی ماشین با دستگاه‌های پیشرفته و دقت بالا این کار را انجام می‌دهد و خطای کار را به حداقل می‌رساند.

جمع بندی.

کارشناسی خودرو در معامله خودروهای دست‌دوم و کارکرده برای جلوگیری از ضرر مالی ضروری است زیرا آمارها نشان داده حدود 72 درصد خودروهای دست‌دوم دارای حداقل یک ایراد فنی یا بدنه هستند. کارشناس خودرو یک فرد متخصص و باتجربه است که وظیفه او بررسی سلامت تمامی بخش‌های یک خودرو از جمله بدنه، بخش فنی، موتور، گیربکس و جلوبندی، آپشن‌های و تجهیزات جانبی است. کارشناسی ماشین، اگر به صورت دقیق و کامل انجام شود، ارزش واقعی خودرو را مشخص خواهد کرد. غیر از مدل خودرو، تعداد و نوع آپشن‌های خودرو از دیگر عوامل مهم در تعیین قیمت کارشناسی خودرو محسوب می‌شود.

ایندکسر